Skip to content

401 S Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1968

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 27, 1991

Property Information

Block5409
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$797,400
74%
Improvement Value:$277,600
26%
Total Assessment$1,075,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,355+31.1%
2024$10,948-2.5%
2023$11,231+17.0%
2022$9,597-2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5096, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1968