Skip to content

209 Schooner CircleNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2025

Property Information

Block5501
Lot176
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page50.1

Building Details

Building Class35
Description3S-F-O-1AG-RI
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$604,600
77%
Improvement Value:$181,000
23%
Total Assessment$785,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,374+6.4%
2024$12,575+15.3%
2023$10,903+2.9%
2022$10,594+19.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,001
DeedBook 9025, Page 2517

Property Built

Built

Year Built: 1987