Skip to content

20 Albany RoadNeptune, NJ 07753

Built 1925

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 5, 2021

Property Information

Block5602
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$542,800
69%
Improvement Value:$245,600
31%
Total Assessment$788,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,884+13.1%
2024$8,736-2.1%
2023$8,919+10.4%
2022$8,076+14.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9559, Page 5049NU CodeFamily (1)Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 9134, Page 1499Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 9038, Page 9485

Property Built

Built

Year Built: 1925