Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Concourse South(Block 5608 Lot 18)Neptune, NJ 07753
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2020
Property Information
Block5608
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page51
Building Details
Building Class---
Description3 SLIPS/BULKHEA
Dwellings0
ZoningES
Sq Footage---
Acreage0.02
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$71,300
64%
Improvement Value:$40,800
36%
Total Assessment$112,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,588 | +7.6% |
| 2024 | $1,476 | -14.2% |
| 2023 | $1,720 | +6.3% |
| 2022 | $1,618 | +7.8% |
Property History
No events match the selected filters.