Skip to content

222 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block605
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SFM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
57%
Improvement Value:$153,700
43%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,528+6.6%
2022$3,310+3.4%
2021$3,200+7.7%
2020$2,972+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960