Skip to content

256 Fisher AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block605
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SFV 5/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage880
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,800
49%
Improvement Value:$165,400
51%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+15.3%
2024$4,132+39.3%
2023$2,967+11.9%
2022$2,652-14.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 8327, Page 6580

Property Built

Built

Year Built: 1940