Skip to content

1700 Bangs AveNeptune, NJ 07753

Built 1940
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block607
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionCHURCH OF GOD
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage2,894
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$622,900
77%
Improvement Value:$190,800
23%
Total Assessment$813,700

Built

Year Built: 1940