Skip to content

106 Leonard AveNeptune, NJ 07753

Built 2014

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Oct 17, 2024

Property Information

Block703
Lot17.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,828
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
40%
Improvement Value:$284,200
60%
Total Assessment$476,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+7.5%
2024$7,717+11.1%
2023$6,943+9.4%
2022$6,346+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,828DeedBook 9710, Page 5145Recorded10/28/2024

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

DeedBook 9153, Page 5524NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 2014