Skip to content

1743 Bangs AvenueNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block714
Lot36.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-OLD-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,580
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
49%
Improvement Value:$246,200
51%
Total Assessment$486,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,943+10.1%
2024$6,305+34.5%
2023$4,687+15.5%
2022$4,058+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920