Skip to content

516 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block715
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionEYEDOT
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage2,478
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,100
85%
Improvement Value:$79,900
15%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589+17.0%
2024$6,489+19.5%
2023$5,428-0.2%
2022$5,441-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940