Skip to content

2300 Route 66Neptune, NJ 07753

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
May 13, 1997

Property Information

Block801
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.1

Building Details

Building Class---
Description2S-CB-A-4U
Dwellings0
ZoningCS
Sq Footage11,306
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,045,400
48%
Improvement Value:$1,110,900
52%
Total Assessment$2,156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,253+7.6%
2024$30,899-2.0%
2023$31,518+2.9%
2022$30,622-2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft10,450DeedBook 5620, Page 802NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/1/1997

Property Built

Built

Year Built: 1970