Skip to content

1711 Brockton AveNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block804
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,400
54%
Improvement Value:$162,400
46%
Total Assessment$354,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,966+6.2%
2024$4,677+25.5%
2023$3,727-2.5%
2022$3,821+28.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952