Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
2101 W Bangs AvenueNeptune, NJ 07753
Church/Charitable
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2025
Property Information
Block809
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionUNION BAPTIST
Dwellings0
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.28
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$366,400
36%
Improvement Value:$637,800
64%
Total Assessment$1,004,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2023 | $4,153 | +29.0% |
| 2019 | $3,219 | — |
Property History
No events match the selected filters.