Skip to content

11 Dale PlaceNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Jul 17, 2018

Property Information

Block901
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class18
Description1S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,400
53%
Improvement Value:$198,200
47%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,093+9.9%
2024$6,453+32.8%
2023$4,860+6.9%
2022$4,547+10.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,368DeedBook 9302, Page 6772Recorded7/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1959