Skip to content

2119 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Built 2001

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 2, 2011

Property Information

Block902
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.4

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG2-1U
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,729
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,400
49%
Improvement Value:$273,900
51%
Total Assessment$541,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,287+8.1%
2024$7,668+21.7%
2023$6,299+5.7%
2022$5,960+0.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 8898, Page 5800

Property Built

Built

Year Built: 2001