Skip to content

1961 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block904
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,373
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,400
50%
Improvement Value:$258,300
50%
Total Assessment$511,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,237+9.5%
2024$6,606+23.5%
2023$5,348+7.5%
2022$4,973+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 8653, Page 7740

Property Built

Built

Year Built: 1960