Skip to content

2009 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block904
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-L-BIG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,840
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
75%
Improvement Value:$35,200
25%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,327-3.0%
2024$2,400-3.5%
2023$2,487+11.1%
2022$2,239+4.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 8613, Page 7020