Skip to content

1919 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block906
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,496
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
54%
Improvement Value:$195,200
46%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+11.3%
2024$5,900+36.0%
2023$4,338+2.4%
2022$4,236-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993