Skip to content

2100 West Lake AveNeptune, NJ 07753

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2018

Property Information

Block909
Lot7.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-L-1U
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,770
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,700
42%
Improvement Value:$437,400
58%
Total Assessment$749,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,299+5.1%
2024$10,746+10.6%
2023$9,718+7.2%
2022$9,061+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904