Skip to content

1 Robert PlAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$372,000
Last Sale Date
Aug 5, 2009

Property Information

Block1.02
Lot101
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-F-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$465,700
66%
Improvement Value:$240,100
34%
Total Assessment$705,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,418+5.2%
2024$8,001-6.4%
2023$8,546+4.3%
2022$8,195+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$372,000

From:

To:

Sq Ft1,911DeedBook 8792, Page 8768Recorded8/19/2009

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft2,327DeedBook 8421, Page 5046Recorded12/10/2004

Property Built

Built

Year Built: 1959