Skip to content

364 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$254,500
Last Sale Date
Apr 13, 2012

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
58%
Improvement Value:$205,100
42%
Total Assessment$489,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,704+8.6%
2024$6,173-7.1%
2023$6,642-0.3%
2022$6,660+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$254,500

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8948, Page 6551NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/11/2012

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8632, Page 6866Recorded2/28/2007

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8359, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1990