Skip to content

332 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 15, 2020

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
52%
Improvement Value:$282,800
48%
Total Assessment$585,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+1.0%
2024$7,960+1.8%
2023$7,817-2.5%
2022$8,020+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9426, Page 518NU CodeFamily (1)Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$318,500

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9202, Page 5681NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/13/2016

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5528, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1990