Skip to content

280 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$278,900
Last Sale Date
Dec 13, 2002

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC0704
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
53%
Improvement Value:$271,600
47%
Total Assessment$574,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,886+4.5%
2024$7,546+2.2%
2023$7,386-2.8%
2022$7,596+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,900
DeedBook 8174, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1990