Skip to content

266 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$136,034
Last Sale Date
Jul 16, 1993

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC0803
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
56%
Improvement Value:$226,700
44%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,997+7.6%
2024$6,501-7.0%
2023$6,988-0.2%
2022$7,000+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$136,034
DeedBook 5235, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1990