Skip to content

371 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$624,500
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC1501
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
51%
Improvement Value:$291,000
49%
Total Assessment$594,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,171-1.7%
2024$8,315+2.8%
2023$8,088-0.1%
2022$8,099-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$624,500

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9650, Page 6808Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9080, Page 9526Recorded9/12/2014

Property Sale

Sale
$161,757
DeedBook 5187, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1990