Skip to content

379 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Nov 14, 2025

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC1505
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$302,600
55%
Improvement Value:$247,500
45%
Total Assessment$550,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551-4.9%
2024$7,942+1.9%
2023$7,795-2.6%
2022$8,000+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,940DeedBook 9769, Page 1397Recorded12/5/2025

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9627, Page 4455Recorded12/13/2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8796, Page 7593Recorded9/10/2009

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8364, Page 6714Recorded5/24/2004

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8163, Page 3037Recorded11/13/2002

Property Sale

Sale
$138,569
DeedBook 5194, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1990