Skip to content

142 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jun 19, 1997

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC1902
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
54%
Improvement Value:$237,700
46%
Total Assessment$522,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+12.8%
2024$6,454-6.6%
2023$6,907-0.2%
2022$6,921+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 5624, Page 755Recorded7/14/1997

Property Sale

Sale
$134,034
DeedBook 5240, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1990