Skip to content

130 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2003
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$212,200
43%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+8.0%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9357, Page 8163Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9203, Page 3172Recorded12/16/2016

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8469, Page 6272Recorded6/15/2005

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8287, Page 5937Recorded10/15/2003

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 5446, Page 100Recorded9/26/1995

Property Sale

Sale
$132,092
DeedBook 5242, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1990