Skip to content

122 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$395,500
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2105
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
51%
Improvement Value:$285,200
49%
Total Assessment$587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,077+1.0%
2024$7,997+1.8%
2023$7,854-2.5%
2022$8,060+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,500

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9453, Page 2614Recorded10/29/2020

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9227, Page 9501Recorded5/22/2017

Property Sale

Sale
$379,500

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8500, Page 2810Recorded10/5/2005

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8494, Page 2999Recorded9/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1990