Skip to content

108 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Aug 30, 2010

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2202
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
52%
Improvement Value:$261,100
48%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+6.8%
2024$7,003-4.0%
2023$7,296-0.1%
2022$7,307+6.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$307,000

From:

To:

Sq Ft1,546DeedBook 8876, Page 256Recorded2/2/2011

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 5490, Page 339Recorded4/2/1996

Property Sale

Sale
$149,866
DeedBook 5269, Page 698

Property Built

Built

Year Built: 1990