Skip to content

96 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2302
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,701
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,100
57%
Improvement Value:$220,600
43%
Total Assessment$514,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,053+11.9%
2024$6,304-6.8%
2023$6,764-0.2%
2022$6,777-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,462
DeedBook 5255, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1990