Skip to content

100 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 8, 2012

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2304
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
51%
Improvement Value:$286,100
49%
Total Assessment$588,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,088+1.0%
2024$8,009+1.8%
2023$7,870-2.5%
2022$8,074+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8982, Page 9229Recorded11/29/2012

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8427, Page 7537Recorded1/11/2005

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 5894, Page 531Recorded1/11/2000

Property Sale

Sale
$145,096
DeedBook 5249, Page 444

Property Built

Built

Year Built: 1990