Skip to content

76 Tanya CirAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$381,750
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2504
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
48%
Improvement Value:$328,900
52%
Total Assessment$632,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,699-4.6%
2024$9,119+4.4%
2023$8,736-0.1%
2022$8,742-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$381,750

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 9089, Page 6490Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$177,606
DeedBook 5278, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1990