Skip to content

142 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
Jun 21, 2017

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2603
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$211,700
43%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+8.0%
2024$6,286-6.7%
2023$6,734-0.2%
2022$6,749+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$324,900

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9235, Page 2250NU CodeOutside sample period (5)Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8969, Page 4529Recorded9/10/2012

Property Sale

Sale
$325,500

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8405, Page 7252Recorded10/2/2004

Property Sale

Sale
$139,165
DeedBook 5325, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1990