Skip to content

144 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Apr 9, 2003

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2604
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$211,100
43%
Total Assessment$495,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+8.1%
2024$6,275-6.7%
2023$6,724-0.2%
2022$6,740+7.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8257, Page 1339Recorded7/17/2003

Property Sale

Sale
$133,874
DeedBook 5324, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1990