Skip to content

120 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2001

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2804
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,300
55%
Improvement Value:$236,400
45%
Total Assessment$521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,149+7.6%
2024$6,642-6.5%
2023$7,105-0.2%
2022$7,118+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$134,190
DeedBook 5398, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1990