Skip to content

5 Charles CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2903
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$212,200
43%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+8.0%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9171, Page 2987Recorded6/20/2016

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8758, Page 103Recorded2/20/2009

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8092, Page 9000Recorded3/21/2002

Property Sale

Sale
$164,500

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 5822, Page 118Recorded5/14/1999

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 5417, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1990