Skip to content

7 Charles CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
May 23, 1997

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC2904
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$212,200
43%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+8.0%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$149,500

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 5608, Page 48Recorded5/30/1997

Property Sale

Sale
$144,874
DeedBook 5351, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1990