Skip to content

29 Charles CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC3102
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
55%
Improvement Value:$246,800
45%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+1.4%
2024$7,439+2.3%
2023$7,271-2.8%
2022$7,480+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9140, Page 9715Recorded11/18/2015

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8906, Page 2482

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8906, Page 2482

Property Sale

Sale
$268,000

From:

To:

DeedBook 8906, Page 2482Recorded9/7/2011

Property Sale

Sale
$157,566
DeedBook 5341, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1990