Skip to content

45 Charles CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$146,169
Last Sale Date
Oct 6, 1994

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC3204
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$212,200
43%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+8.0%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,169
DeedBook 5355, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1990