Skip to content

6 Charles CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2020

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC3503
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
56%
Improvement Value:$224,800
44%
Total Assessment$509,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,972+10.8%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9109, Page 7451Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$142,057
DeedBook 5348, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1990