Skip to content

48 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2018

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC3805
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,600
52%
Improvement Value:$282,100
48%
Total Assessment$584,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,031+2.6%
2024$7,825+2.0%
2023$7,673-2.6%
2022$7,878+3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 9262, Page 9069NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/12/2017

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,940DeedBook 8147, Page 6074Recorded9/24/2002

Property Sale

Sale
$147,634
DeedBook 5286, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1990