Skip to content

29 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 17, 2020

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4005
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$294,500
57%
Improvement Value:$221,300
43%
Total Assessment$515,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,070+11.9%
2024$6,316-6.8%
2023$6,777-0.2%
2022$6,789-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,738DeedBook 9440, Page 3585Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$141,824
DeedBook 5285, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1990