Skip to content

53 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Apr 12, 2013

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4202
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
56%
Improvement Value:$224,100
44%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+7.8%
2024$6,465-6.6%
2023$6,919-0.2%
2022$6,933+7.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$267,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9008, Page 4572Recorded4/16/2013

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 5552, Page 491Recorded11/25/1996

Property Sale

Sale
$133,949
DeedBook 5291, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1990