Skip to content

57 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 25, 2021

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4204
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
57%
Improvement Value:$212,200
43%
Total Assessment$496,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+8.0%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9482, Page 7014Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9077, Page 8407Recorded8/20/2014

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8373, Page 3250Recorded6/21/2004

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8113, Page 475Recorded6/13/2002

Property Sale

Sale
$140,657
DeedBook 5289, Page 929

Property Built

Built

Year Built: 1990