Skip to content

81 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Apr 25, 2019

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4404
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
56%
Improvement Value:$226,500
44%
Total Assessment$511,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,002+7.7%
2024$6,500-6.6%
2023$6,956-0.2%
2022$6,970+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 9348, Page 2411NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded5/15/2019

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8525, Page 1712Recorded12/14/2005

Property Sale

Sale
$136,181
DeedBook 5293, Page 4302/

Property Built

Built

Year Built: 1990