Skip to content

91 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4503
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
56%
Improvement Value:$226,700
44%
Total Assessment$510,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+8.0%
2024$6,292-6.7%
2023$6,742-0.2%
2022$6,757+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8580, Page 9626Recorded7/26/2006

Property Sale

Sale
$323,500

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8406, Page 7276Recorded10/7/2004

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8254, Page 5688Recorded7/11/2003

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8159, Page 2352Recorded11/1/2002

Property Sale

Sale
$141,632
DeedBook 5317, Page 800

Property Built

Built

Year Built: 1990