Skip to content

113 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Jan 17, 2007

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4701
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,966
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,600
56%
Improvement Value:$236,100
44%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405-9.0%
2024$8,134+3.1%
2023$7,889-0.2%
2022$7,902-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$402,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 8627, Page 2650Recorded2/1/2007

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 8225, Page 8210Recorded5/6/2003

Property Sale

Sale
$172,681
DeedBook 5318, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1990