Skip to content

119 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4704
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,200
58%
Improvement Value:$206,400
42%
Total Assessment$490,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,465+8.5%
2024$5,958-7.1%
2023$6,413-0.3%
2022$6,430+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9434, Page 8415Recorded8/20/2020

Property Sale

Sale
$136,711
DeedBook 5317, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1990