Skip to content

121 Daniele DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block1.02
Lot21.01
QualifierC4705
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class37
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
57%
Improvement Value:$212,000
43%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,799+8.1%
2024$6,289-6.7%
2023$6,738-0.2%
2022$6,753+7.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,490DeedBook 9367, Page 2993Recorded9/6/2019

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 8416, Page 1343Recorded11/17/2004

Property Sale

Sale
$140,999
DeedBook 5341, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1990